بروز رسانی: 12:29:4 1396/03/28 صفحه اختصاصی استاد احمد جعفری صمیمی
احمد جعفری صمیمی Ahamd Jafari Samimi

احمد جعفری صمیمی

jafarisa[at]RaheDanesh.ac.ir

استاد
در آبان‌ماه سال 1331 در خانواده‌اي مذهبي در شهرستان مشهد بدنيا آمد. پس از چهارسال تحصيل در دوره ابتدايي در دبستان مذهبي نقويه كه مورد تاييد سازمان آموزش و پرورش آن زمان نبود در امتحان نهايي ششم ابتدايي به‌صورت داوطلب متفرقه شركت نموده و عليرغم اينكه كلاسهاي پنجم و ششم ابتدايي را نخوانده بود در اين امتحان نهايي قبول شد كه به نظر ايشان اين يكي از بزرگترين موفقيت‌هاي استاد در طول دوران زندگي بوده است. پس از آن وارد دبيرستان بامداد مشهد شده و در سال 1350 با ديپلم رياضي از اين دبيرستان فارغ‌التحصيل شد.
 پس از دوره دبيرستان در رشته اقتصاد دانشگاه تهران دوره كارشناسي را در سال 1350 شروع نمود.  در سال 1354 با معدل كل 5/19 به عنوان شاگرد اول گروه فارغ‌التحصيل شده و با دريافت بورس تحصيلي براي دوره كارشناسي ارشد و دكتري در سال 1355 عازم امريكا ودانشگاه امريكايي واشنگتن شد. به عنوان شاگرد اول با معدل 80/19 درسهاي دوره كارشناسي ارشد را در سال 1357 تمام كرده و دوره دكتري را در اين دانشگاه آغاز نمود .  آغاز دوره دكتري ايشان در آمريكا مصادف با پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي در ايران بود كه حوادث آن رفتار آمريكا  را با ايرانيان مخصوصاً دانشجويان شاغل به تحصيل در آن كشور عوض كرد ،  به‌طوري‌كه باعث اخراج بعضي از دانشجويان شاغل به تحصيل در آمريكا شد. در سال 1362 از پايان نامه دوره دكتري خود دفاع كرده و برنده جايزه 5000دلاري بهترين پايان‌نامه دانشگاه واشنگتن شد اما علاقه شديد براي خدمت به وطن باعث شد تا عليرغم داشتن كلاسهاي فراوان درس در آمريكا و با وجود جنگ در ايران همه‌چيز را رها كرده به ايران برگردد تا در خدمت مردمي باشد كه با تمام وجود به آنها تعلق داشت . پس از بازگشت به ايران با اينكه قرار بود در دانشگاه تهران شروع بكار نمايند، اما به دليل مشكلات متعدد كار خود را در سال 1362 در دانشگاه مازندران شروع كرد.
            در سال 1370 به مرتبه دانشياري و در سال 1374 و در سن 43 سالگي به صورت جهشي به مرتبه استادي (پروفسوري دانشگاه) ارتقا يافت . همچنين در سال 1374 به عنوان استاد نمونه كل كشور انتخاب شد . چندين بار به عنوان استاد نمونه دانشگاه مازندران و پژوهشگر نمونه دانشگاه مازندران و استان مازندران نيز انتخاب شدند.  استاد در سال 1385 نيز به عنوان پژوهشگر نمونه كشور انتخاب شدند. در سال 1387 استاد  به عنوان اقتصاد دان برتر کشور انتخاب شدند.. در حال حاضر عمدتاً‌ دروس دوره كارشناسي‌ارشد و دكتري را تدريس نموده و تابحال 15 رساله دوره دكتري و بيش از 200 پايان‌نامه دوره كارشناسي‌ارشد را راهنمايي نموده‌اند.
            از لحاظ اجرايي پست‌هاي رئيس دانشكده علوم اقتصادي ، مديرگروه ، مدير تحصيلات تكميلي دانشگاه را تجربه نموده و از اوایل سال  1385 تا 1389 به عنوان معاون‌ پژوهشي دانشگاه مازندران خدمت نموده است . از تابستان سال 1389 تا1393ایشان به عنوان ریاست دانشکده علوم اقتصادی و اداری دانشگاه مازندران  فعالیت نموده است.  22 كتاب در رشته‌هاي‌مختلف‌اقتصادي‌تاليف و ترجمه نموده كه برخي تا 14 بار نيز تجديد چاپ شده است.  حدود250 مقاله در مجلات معتبر داخلي و خارجي ( شامل‌ نمايه شده در مجلات خارجي مانند ISI) منتشر نموده‌اند.  همچنين مجري 17طرح تحقيقاتي مهم در دانشگاه بوده كه برخي با همكاري دستگاههاي اجرايي استاني و كشوري انجام شده است.  تاكنون 2بار از فرصت‌مطالعاتي در دانشگاههاي ردينگ انگلستان و نيوكاسل استراليا نيز استفاده نموده‌اند.  در انجام كارها همانطوري‌كه اين مطلب را به دانشجويان خود نيز عنوان نموده‌اند با اتكال به خداوند متعال، سپس دعاي خير والدين و سرانجام همت و تلاش و پشتكار سعي‌نموده‌اند تا حد توان خدمت نمايند.
رفتن به بالای صفحه